Moja študentska leta so se iztekala, zato sva se oktobra 2017 odpravila na malo daljše potovanje, ki je trajalo 2 meseca. Martin je bil že takrat samostojni podjetnik, zato se je lažje prilagodil in si vzel prosto. Odločila sva se, da tokrat skočiva v JV Azijo. Našla sva ugodne letalske vozovnice in odletela sva kar iz domačega Brnika. Potovanje sva začela v Bangkoku in nato krenila proti severu Tajske. Tam sva prečkala mejo v Laos, iz umirjenega Laosa pa sva pot nadaljevala od severa Vietnama proti jugu, od koder sva tudi letela domov.

TAJSKA
1. Bangkok
Bangkok – mesto, ki nikoli ne spi je glavno in največje mesto Tajske. Prenočila sva blizu popotnikom zelo znane ulice Khao San Road. Tu se nahaja mnogo lokalov, restavracij in “štantov” z ulično prehrano. Na ulici vlada zelo prijetna atmosfera. Bangkok nama je bil kljub skomercializiranosti všeč, vendar je bil za naju prevelik, zato sva kaj hitro z nočnim avtobusom krenila proti severu Tajske.




2. Chiang Mai
Prva postojanka na severu je bil turistični, a zelo prijeten Chiang Mai. Opisala bi ga kot mesto templjev in masaž. Pohajkovala sva po mestu, si privoščila kakšen dober Pad Thai in se sproščala na masaži. Obiskala sva tudi ogromen, tako imenovani “Weekend market”. To je res res velika tržnica, ki se dogaja le med vikendom. Na nedeljski večerni tržnici so predvajali državno himno. Vse se je ustavilo – obiskovalci tržnice, prodajalci ter celo ulični kuharji so odložili ponve in prijemalke. Ko se je himna končala, se je kraval nadaljeval. S tem so pokazali spoštovanje do tajskega kralja.






3. Chiang Rai
Z lokalnim avtobusom sva se po nekaj dneh odpeljala proti Chiang Raiu. Mesto je najbolj znano po Belem templju (“White temple”), odpravila pa sva se tudi na večerno tržnico. Mestece nama je predvsem služilo kot izhodišče za enodnevni izlet na tromejo in za nekajdnevni izlet z motorjem v bolj hribovit del Tajske.


4. Zlati trikotnik
Z motorjem, ki sva ga najela v Chiang Raiu sva odbrzela na tromejo Tajske, Laosa in Mjanmara. Tromeja leži na področju Zlatega trikotnika, tu pa naj bi nekoč neomejeno gojili opij.




5. Mae Salong
Vso večjo prtljago sva pustila v Chiang Raiu, midva pa sva se za nekaj dni z motorjem odpravila v bolj hriboviti del Tajske. Pristala sva v gorski vasici Mae Salong, ki leži na nadmorski višini 1800 metrov.




6. Chiang Khong
Najina zadnja postojanka na Tajskem je bil obmejni Chiang Khong, od koder sva se po pestri noči s popotniki, ki sva jih spoznala v hostlu s spalnim avtobusom “premetavajoče se” odpeljala v Laos novim dogodivščinam naproti.


LAOS
1. Luang Prabang
Dokaj naspana sva po 12-urni nočni vožnji iz Tajske prispela v prijazno mestece, imenovano Luang Prabang. V tem zelenem kraju sva jedla popularne sendviče, opazovala dih jemajoče sončne zahode ob reki Mekong, se naplavala pod slapom Kuang Si, ki se nahaja zelo blizu in bila priča jutranjemu darovanju menihom.







2. Vang Vieng
Vang Vieng je sicer znan kot žurerski kraj, midva pa sva ga doživela kot prelepo kraško pokrajino z najlepšim razgledom iz najine terase. Tako nama je bil všeč, da sva podaljšala bivanje in si privoščila “dopust na dopustu”. Kopala sva se v modrih lagunah, kolesarila po zelo razritih makadamskih poteh in lezla na okoliške hribe.





3. Vientiane
Je glavno mesto Laosa, ki leži tik ob meji s Tajsko. Izkoristila sva ga bolj za vmesno postojanko, saj sva od tu vzela nočni avtobus do Hanoia v Vietnamu, s katerim vožnja je trajala kar 24 ur!



Čez mejo…
Prečkanje meje iz Laosa v Vietnam je bilo zame zelo zabavno doživetje. Ob 2. uri zjutraj smo prišli do laoško-vietnamske meje. Počakati smo morali do 7. ure, da so začeli obratovati. Do takrat nas voznik ni spustil ven iz avtobusa. Potem pa se je začelo. Vsi smo morali ven iz avtobusa in v pisarno po izstopni žig. Kakšna vrsta neki, eden čez drugega smo se rinili. Hecno se mi je zdelo tudi to, kako so domačini “švercali” cele škatle “nevemčesa”, in sicer tako da so jih na skrivaj dali tja, kjer naj bi bila že pregledana prtljaga. Kot ovce smo se sprehodili po nikogaršnji zemlji, da smo vstopili v Vietnam. Za ostale ne vem, a midva sva morala plačati 1 dolar, da sva v potni list dobili žig. Ko je avtobus odpeljal pa se je takoj občutilo, da smo iz Laosa prišli v divji Vietnam, saj je voznik iz umirjene vožnje preklopil na Hitri in drzni, hupa pa je bila glavno pravilo. Isti voznik, druga pesem, vsaka verzija pa po svoje zanimiva.
VIETNAM
1. Hanoi
Hanoi je glavno mesto Vietnama z zelo simpatičnim starim delom, kjer sva tudi bivala. Sprehajala sva se po mestu, si privoščila ulično hrano, se načudila pečenim psom, ki so v Vietnamu specialiteta ter se odpravila na enodnevni izlet v Halong Bay.




2. Ninh Binh
Ninh Binh je miren kraj v tipični kraški pokrajini. Okolico sva raziskovala s kolesom, s čolnom pa sva se vozila skozi jame Trang Ana, ki spada pod Unescovo zaščito.





Z nočnim vlakom sva se odpeljala proti mestecu Hue, kjer sva le prenočila, naslednja destinacija pa je bil kraj Mui Ne.

4. Mui Ne
V Mui Ne sva prišla sredi noči in zato nisva mogla takoj najti prenočišča. Vendar vsaka stvar je za nekaj dobra, saj sva na plaži opazovala filmsko lep sončni vzhod ter ribiče, ki se odpravljajo na odprto morje.



6. otok Phu Quoc
Iz Mui Ne naju je pot popeljala v Ho Chi Minh, največje in zelo živahno mesto, od koder sva letela na tropski otok Phu Quoc. Tam sva uživala na rajskih plažah ter si ogledala zapor iz vietnamske vojne.






7. še nekaj zadnjih dni v Ho Chi Minhu
Zadnja dva dni v Vietnamu sva si ogledala Chu Chi tunele, ki so jih uporabljali med vietnamsko vojno ter Mekong delto.






Na potovanju sva zelo uživala in se naučila marsikaj novega. Četudi rada eksperimentirava in sva velika ljubitelja azijske in eksotične hrane, se je vseeno prileglo vrniti domov na pravo turško kavo, ričet, pražen krompir in “šnicle”. 😛
